Jakub Muranský

Kto som ?

Som mladý, pozitívne mysliaci, energický, hľadajúci, introvertno- extrovertný umelec, ktorý vyštudoval činoherné herectvo na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Svoje “divadelné miestečko“ som si našiel v košickom autorskom divadle Na Peróne, ktoré rieši citlivé, spoločensko- sociálne témy. Medzi moje veľké vášne patrí aj fyzické divadlo a workshopy zamerané na pohybové herecké techniky. Nesmiem zabudnúť ani na milovanú profesiu učiteľa na konzervatóriu a samozrejme na moju lásku – divadlo Babadlo, kde niekoľko rokov pôsobím ako bábkoherec.

Kedy som počul prvýkrát o BABADLE?

Keďže som Prešovčan a naše divadlo má na východe dlhoročnú tradíciu, Babadlo som navštívil už ako malý. A vtedy to prišlo – zaľúbil som sa do umenia. Pomyslel som si, že raz možno nebudem sedieť v hľadisku. Možno sa raz postavím na javisko.

Ako dlho spolupracujem s BABADLOM a prečo ?

Od apríli 2017. Vtedy som do svojich rúk prvýkrát vzal divadelnú bábku Psíčka a pokúsil som sa ju oživiť v predstavení– Ako psíček a mačička … Od vtedy ubehlo už niekoľko rokov, počas ktorých som sa toho o svete bábkového divadla veľa naučil. Je to poriadna drina, ale aj zaslúžená radosť. Babadlo mi poskytlo časopriestor, v ktorom sa môžem dozvedieť opäť niečo viac o sebe.

Čo mi priniesol do života svet bábkového divadla ?

Kúsok zdravého sebavedomia, pozitívnu energiu do života a chuť profesijne napredovať. Pravidelne mi dodáva radosť z tvorivého procesu, radosť z hrania, rodinný divadelný kolektív ale v prvom rade dobrých ľudí, ktorí ma formujú aj ako osobu.

V BABADLE od roku 2017

Inscenácie :

Ako psíček a mačička
Statočný cínový vojačik
Zelené
jelene
Ako išlo vajce do sveta
Ako sa Oto (ne)dočkal
Sen jedného duba
Ako sa Osmijanko hľadal a našiel
Popolvár
Od Ondreja do troch kráľov
Ostro sledované vlaky